İSTANBUL UÇAK KARGO

Neden Bizi Seçmelisiniz?

İstanbul Kargo seçenekleri arasında hiç uçak türünü gördünüz mü? Sizlere yurt içinde olmak koşuluyla kargoları çok daha hızlı ve akıcı bir şekilde göndermenin farklı bir yolunu sunuyoruz. Bildiğiniz üzere yurt içi kara yoluna bağlı kargo şirketler kargoları oldukça uzun sürelerde kargonun güvenliğinden bir haber şekilde taşıyorlar. Bizler aracılığıyla bu gidişata bir son verebilir artık kargolarınızı uçaklar yardımıyla oldukça kısa sürelerde istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

Ülkemizde hava alanına sahip olan herhangi bir şehirden başka bir hava alanı bulunan şehre uçak ile kargo gönderebilirsiniz. Bu kargo gönderilerinizi kara yolu ile yapacağınız gönderilerden çok daha uygun fiyatlarına yapabilirsiniz. Bizler kurumsal boyutlarda hizmet veren oldukça büyük bir firmayız. Yurt içinde hizmet veren tüm hava yolu şirketleriyle anlaşmalarımız bulunmakta. Bu anlaşmalar eşliğinde siz değerli müşterilerimizin kargolarını bir yerden başka bir yere güvenle götürüyoruz.

Bizler Kargonuzu Ne Kadar Sürede Teslim Ediyoruz?

İstanbul Uçak Kargo hizmetlerimizde kargonuz siz veya kurye aracılığıyla bize ulaştığında aynı gün içerisinde hedef noktaya gidecek olan en erken seferde yola çıkmış oluyor. Bu süreçte alıcının adreste bulunamaması durumunda gecikmeler yaşanmakta bu sorumluluk alıcıya ait olmaktadır. Bu durum kuryesiz teslimatlarda sizlere gönderilen bilgilendirme SMS’leri çerçevesinde alıcının hava alanından kargoyu ne zaman alacağına bağlı olarak değişmektedir. Kısacası bizler hedef noktaya ulaşan en erken seferle kargonuzu yola çıkarıyoruz alıcının tutumlarına göre değişen bir teslimat süresi sizleri bekliyor. Tüm hava yolu şirketleriyle kargo taşıma kurallarımızı da içerisine alan anlaşmalar yapmaktayız.

Diğer Firmalardan Farkımız

En Uygun Taşıma Maliyetleri Sunar / 99%
En Hızlı Servis Süreleri Verir / 100%
Tüm Süreçle Uzman Ekibimi İlgilenir / 99%

Türkiye’nin en kaliteli hizmet anlayışına sahip Hızlı Kargo şirketi adres, telefon, mail gibi iletişim bilgilerinin yer aldığı kontak sayfasına kolayca ulaşmak için aşağıda sizin için paylaştığımız ‘Bize Ulaşmak İçin Tıklayınız’ butonuna basmanız halinde şirketimize ait iletişim sayfasına çok kolay bir kapsamda ulaşmanız mümkündür.

Bizler Aracılığıyla Nasıl Kargo Gönderebilirsiniz?

Bizlerle kargo gönderebilmek için ilk olarak iletişim adreslerimizden bizlere ulaşmanız gerekli. Bu iletişimden sonra sizden alacağımız bilgiler eşliğinde sizlere İstanbul uçak kargo ayrıcalıklarımızın uçsuz bucaksız kapılarını açacağız. İstanbul şehrinde sizden birkaç türde kargoyu birkaç çeşitte teslim alarak yerine iletebiliriz. Sizlere bu teslimat çeşitlerimizden bahsedelim.
Hava alanından Hava alanına Şeklinde Gerçekleşen Teslimat: Bu teslimat türünde İstanbul kenti hava alanlarından verdiğiniz bir kargoyu bizler ulaştırmak istediğiniz hedef noktasının hava alanlarında alıcıyla buluşturmak üzere bekletiyoruz. Ve alıcı bu kargoyu üstün hizmet politikamız eşliğinde hedef noktasında ki hava alanından alıyor.
Hava alanından Adrese Şeklinde Gerçekleşen Teslimat: Bu teslimat türü müşterilerimizin en çok tercih ettikleri teslimat türüdür. Bu teslimat türünde sizden hava alanından aldığımız kargoyu hedef noktada bizlere belirttiğiniz alıcı adresine kurye ile alıcının hava alanına gelmesine gerek kalmadan gönderiyoruz.
Adresten Hava alanına Şeklinde Gerçekleşen Teslimat: Firmamız bünyesinde verdiğimiz bu kargo hizmetinde sizin adresinizden aldığımız kargo paketini hedef noktada ki hava alanında alıcının alması için hazır bir şekilde bekletiyoruz. Bu sayede siz yerinizi değiştirmeden hızlı ve kalıcı kargo hizmetlerimizden faydalanmış oluyorsunuz.
Adresten Adrese Şekline Gerçekleşen Teslimat: İstanbul kargo yetkililerimiz tarafından adresinize gönderilen kuryeye vereceğiniz kargo paketi ulaşmasını istediğiniz hedef noktasında ki alıcı adresine kurye ile iletilmekte. Oldukça hızlı ve pratik olan bu kargo yöntemi oldukça beğeni görmektedir.

Firmamıza Ne Kadar Güvenebilirsiniz?

Bizler kurumsal boyutta hizmet veren büyük bir firma olarak siz değerli müşterilerimizin istek ve ricalarını bir emir bilincinde kabul etmekteyiz. Bizler yurt içinde hizmet veren tüm hava yolu şirketlerini araç temini maksadıyla kullanıyor bu taşıma süresince kargonuzun tüm korunması gereken yükümlülüklerini resmi boyutlarda ilgili firmaya bildiriyoruz. Yine bu hizmetlerimiz arasında yer alan kargolu kurye hizmetlerimizde ilgili kurye şirketlerine kargonun tüm sorumluluklarını resmi boyutlarda kabul ettiriyor, bizlerin gösterdiği emeği ve saygıyı çalıştığımız tüm firmalardan sizin adınıza temin ediyoruz. Yurt içinde şehirler arası hava kargo taşımacılığı hizmetleri bütününde adeta temsilciniz olarak tüm işleriniz için en kaliteli servis seçenekleri vasıtasıyla hem kesenizi rahatlatıyoruz, hemde en hızlı teslimat süreleri ile güvenle gönderileri taşıyoruz. Bizi seçtiğiniz için teşekkürler.

Şehirler Arası Uçak Kargo

Çok acil olarak İstanbul’dan hava alanı olan herhangi bir şehre uçakla kargo gönderimi mi yapmanız lazım? Zaman hassasiyetli bir evrak yada paketiniz var ve karşı kente bir kaç saat içinde nasıl teslim edebilirim diye kara kara düşünüyor musunuz? Artık hiç dert etmeyin. Hemen şirketimizi arayarak kargonun içeriğini, çıkış yapacağı şehir ve semt, gidiş yapacağı il ve ilçe, kap ve adet sayısı, net ağırlığı ve ölçü bilgileri, iletişim bilgileri ile deneyimli operatöre iletmeniz halinde uçak kargo taşıma ücreti ve teslimat süresini öğrenebilirsiniz. Son yıllarda oldukça çok adından söz ettiren Uçak Kargo zaman içerisinde kendi alanının en elit hizmeti olmuştur. Yurt içinde uçakla kargo kadar hızlı bir başka servis daha yoktur. Özellikle vakit konusunda kısıtlı olarak hareket edebilen müşteriler hiç düşünmeden gönül rahatlığı ile şirketimize ulaşabilirler.

TÜM DÜNYA ÜLKELERİNE HIZLI UÇAK KARGO ŞİRKETİ İLE HEMEN GÖNDERİ YOLLAMAK İÇİN HEMEN ÇAĞRI MERKEZİNİ ARAYABİLİRSİNİZ

İstanbul Hava Kargo şirketinin sağladığı bir başka hizmetimiz ise yurt dışına kargo gönderimidir. Yurt dışına kargo süreci profesyonel ekibimiz tarafından operasyon kapsamına alındıktan sonra bütün işleyen süreçle en ince ayrıntısına kadar ilgilenerek, kargo kayıt oluşturma aşamasından göndericiye kargonun teslimine kadar sizi an ve an bilgilendirir. Tüm dünya ülkeleri hava yollarıyla yapmış olduğumuz iş birliktelikleri ve ikili anlaşmaları ile en uygun yurt dışı uçak kargo maliyetleri vermekteyiz. Alternatif hava yolları toptan fiyat listesi farkıyla gönderinizin gidiş yapacağı ülkeye en makul fiyatı veren hava yolu ile kesenize önemli katkılarda bulunmaktayız.

İstanbul Yurtdışı Kargo göndericek olan müşteriler bazı hususlara çok dikkat etmelidir. Öncelikle şirketimizi arayan şahıs yada firmalar kargo bilgileri net, eksiksiz ve anlaşılır bir dilde iletmelidir. Bunlar; kargo çıkış – varış ülke ve şehirleri, kap ve adet sayısı, kargo içeriği, ölçü bilgileri(en*boy*yükseklik) ve iletişim bilgileri uzman ekibimize iletilmeli yada dijital ortamda e-posta atabilirsiniz. Eksiksiz ve doğru iletilen bilgiler çok kısa süre içinde operasyon kapsamına alınarak gidiş yapacağı ülkeye en uygun taşıma ücretini veren hava yolu ve teslimat süresi müşteriye bildirilir. Karşılıklı fiyat ve hizmette mütakıp kalınması halinde toplama aracımız adresinize gelerek gönderiyi teslim alır. Merkez ofise götürülen kargo işleme koyulur. Kontrol aşamasından geçtikten sonra çıkış belgeleri yapıldığı an itibariyle ilk çıkış yapacak kargo uçağına nakledilir. İlgili hava alanına varan gönderi gümrük memurları tarafından kontrol edildikten sonra yetkili acentemiz tarafından teslim alınır. Hiç zaman kaybetmeden teslim edileceği adrese güvenle ulaştırır. İsim ve imza karşılığı gönderi teslim edildikten sonra acente yetkililerimiz merkez ofisimize teslim bilgileri iletir. Daha sonra göndericiye teslimat bilgileri telefon, mail ve kısa sms yoluyla bildirilir. İhracat ve İthalat Talepleri için bize ulaşın. Firmamız Türkiye’den yurt dışında ki tüm ülkelere resmi ve belgeli olarak ihracat taşımacılığı yapmaktadır.

Küçük sevimli dostlarınızı İstanbul’dan hava alanı olan tüm şehirlere bir kaç saat içinde uçak kargo hizmeti ile gönderebilirsiniz. Kedi ve köpek gibi canlı hayvanları İstanbul’da ki semtinden taşıma kafesi ile teslim alıp Türk Hava Yolları iç hatlar kargo antreposuna götürüp ilk kalkış yapacak olan uçakla ilgili şehre göndermekteyiz. Uçuş yapacak sevimli keratanın en az 3 aylık olması gerekmektedir. Ayrıca sağlık karnesi, kimlik kartı ve veteriner hekimden sağlıklıdır uçuş yapabilir raporu ile dostlarınız kabul edilmektedir. Yurt içinde mesafe aralığına göre 1 ile 4 saat arasında hava alanından hava alanına, hava alanından adrese, adresten hava alanına ve adresten adrese gönderilmektedir. Bu taşıma seçeneklerinden sizin için en uygun olanını deneyimli operatöre iletiniz. İstanbul Pet Kargo taşımacılığı hizmeti hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İSTANBUL KARGO şirketi www.hizlikargo.net web sitesinin siz değerli müşterilerine sunmuş olduğu taşımacılık hizmetleri bütünüdür. Perpa Ticaret Merkezi içinde faaliyet gösteren firmamız sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında tüm operasyonlarla ilgilenmektedir. Sizden gelen çağrı kayıtları ve teklif talepleri çok kısa sürede fiyatlandırıp tarafınıza teslimat süresi ile bildirilmektedir.

Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul sektörel bazda çok büyük bir pazara sahip olmasından ötürü özellikle taşımacılık alanında dev firmalar birbirleri ile yarışmaktadır. Beşiktaş, Şişli, Aksaray, Avcılar, Bakırköy, Taksim, Bayrampaşa, Nişantaşı, Etiler, Osmanbey, Karaköy, Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar, Pendik, Kartal, Gayrettepe, Topkapı, Bayrampaşa Mecidiyeköy ve daha bir çok büyük semt bulunan metropola özel tüm semtlerden evrak paket gibi gönderileri teslim alarak merkez ofisimize getirmekteyiz. İstanbul’un neresinde oturursanız oturun tek bir telefonla İstanbul’dan şehirler arası uçak kargo ve İstanbul’dan yurt dışına hava kargo taşımacılık hizmetleri alabilirsiniz. Ayrıca acil ilaç, evcil hayvan pet kargo, ithalat, ihracat ve numune gibi kombine servislerden yararlanabilirsiniz. İstanbul Hızlı Kargo komple taşımacılık hizmetleri sunan ender firmalardan biridir.

Dünyada hızlı bir şekilde yayılan lojistik sektörü ve buna ait farklı alt dallar kapsamında birçok farklı firma ve müşteri tarafından yakından ilgiyle takip ediliyor. Özellikle bu alanda ortaya çıkan farklı yenilikler yakından izleniyor. Elbette bu ortaya çıkan yenilikler arasında taşımada yapılan farklı mod türleri, depolama alanında yaşanılan gelişmeler ve gümrük işlemlerinde ortaya çıkan yenilikçi gelişmeler birçok sektörün dikkatini çekmeye devam ediyor. Ekonomi alanında faaliyet gösteren tüm firmalar ürünlerini hem ithalat hem de ihracat olarak hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırmaya odaklanmış durumdadır. Bu kapsamda en fazla tercih edilen ve yakın bir zamandan itibaren daha fazla büyüme kaydeden havayolu taşımacılığı bu sektörde en fazla tercih edilen taşıma yöntemleri arasında zirveye ulaşmıştır. Bu sebeple ortaya çıkan bu taleplerin tamamlanması ve karşılanması amacıyla birçok alanda olduğu gibi havayolu taşımacılığı alanında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hava yolu Taşımacılığı Nedir; Genelde diğer taşıma sektörlerine nazaran yük olarak hafif ama değer olarak daha kıymetli olan eşyaların taşınmasında hava yolu tercih edilir. Bu tercih ile birlikte dünyanın çeşitli noktalarına gönderilen ithalat ve ihracat ürünler son derece hızlı bir şekilde teslimatı tamamlanabiliyor. Bu sebeple ortaya çıkan bu talep karşısında firmamız tarafından oluşturulan özel bir kargo anlayışı ile taşımacılık işlemlerini sürdürüyoruz. Birçok açıdan yapılan değerlendirmelerde hava yolu uçak kargo taşımacılığının her geçen gün daha fazla tercih edildiği ve talep gördüğü ortaya çıkan bir gerçektir. Söz konusu taşımacılık temelde kargo taşımacılığı olarak da tanımlanabiliyor. Özellikle hava yolu taşımacılığında kargo yöntemi yüksek miktarda alınan bu hizmetin kaliteli yapılmasını da beraberinde zorunluluk olarak ortaya çıkartıyor. Havayolu Taşımacılığının Sektördeki Konumu; Yapılan araştırma ve inceleme neticesinde havayolu ile yapılan kargo taşımacılığının henüz yeni bir piyasa olduğu tespit edilmiştir. Firmamız ortaya çıkan bu sektörde öncelikle evrak ve yükte hafif olan kıymetli eşyaların taşınmasını sağlar. Elbette bu başlı başına bir kriter olmasa da yapılan incelemelerde sektörün kargo taşımacılığındaki yeri ortalama %8 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra sektörün sürekli olarak büyümeye doğru gitmesi de firmamızın bu alandaki faaliyetlerini çeşitlendirmeye sevk etmiştir. Sektörde ortaya çıkan bu arz ve talep eğrisi sektöründe büyümeye doğru eğilim içerisinde olmasından dolayı hizmet kalitesini üst seviyelere ulaştırmamızı sağlamıştır. Genelde yapılan incelemelerde kargo taşımacılığının yapıldığı ürünlerin büyük bir bölümünü teknoloji ürünleri, yatırım ürünleri, araç parçaları, kimyasal ürünler, ham maddeler ve özel makine parçaları olduğu tespit edilmiştir. Yolcu Taşımacılığı İle Kargo Taşımacılığı Bağlantısı; Hızlı bir şekilde gelişen hava yolu yolcu taşımacılığı kargo taşımacılığına ciddi bir ivme kazandırmıştır. Burada ki en önemli etken ise hava yolu yolcu taşımacılığında ortaya çıkan rekabet koşullarının fiyatları aşağıya çekilmesi durumudur. Kar marjının düşük olduğu bu alandan hava yolu kargo taşımacılığına geçiş daha fazla kar bıraktırır. Bu sebeple büyüyen bu piyasada firmamız da elde ettiği tecrübe ile hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Piyasada yolcu taşımacılığından kargo taşımacılığına doğru eğim gösteren bir tercih sektöründe ciddi manada büyümesine vesile olacaktır. Her geçen yıl büyüyen kargo taşımacılığı kar oranının daha üst seviyelere çıkartılması için çeşitli kargo hava alanları yapımlarına sebep olur. Ortalama hava yolu kargo taşıma sektörü her yıl %5 oranında büyüme kayıt ediyor. Bu hızla bu sektörün büyümesini öngören firmamız yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor. Kargo Taşımacılığında Düzenleyici Kurumlar ve Kuruluşlar; Kargo ürünlerinin bir noktadan başka bir noktaya transfer edilmesine hava yolu kargo taşımacılığı denir. Elbette bu işlemin gerçekleştirilmesinde en önemli etkenlerin başında çok iyi bir şekilde entegre edilmiş bir sistem vardır. Sistemin bir birini tamamlanması için öncelikle bu alanda faaliyet gösteren farklı birimlerin bir alan üzerinden yönlendirilmesi zorunludur. Bu iş ülkemizde Devlet Hava Meydanları olarak da bilinen işletme tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra dünyada bu işlemleri yapan ICAO, IATA ve diğer bazı uluslararası kuruluşlar bulunur. Yerde bulunan yer hizmetleri, taşımacılık alanında hizmet veren kuruluşlar, işletim firmaları ve uluslararası kuruluşlar bir birine entegre bir şekilde sistemin işlemesini sağlar. Neden Hava Yolu Kargo Tercih Edilmelidir; Firmamızın müşterine sunduğu hızlı ve zamanında teslim hizmeti müşterilerin ürünlerini kısa sürede gidecek yere götürülmesini sağlar. Hızlı bir şekilde kargoların taşınması uluslararası ticarette zaman kavramının ne derece önemli bir etken olduğunu bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Elbette maliyetin daha az olduğu kargo taşımacılığı ile bir yerden alınan herhangi bir değerli ürün çok kısa bir sürede gideceği yere kadar güvenli bir şekilde götürülür. Gündelik hayatta bir gemi ile bir ürünün taşınması aylar sürmekte ve belirli bir zaman kaybına neden olduğu firmamız tarafından tespit edilmiştir. İşte burada ortaya çıkan zaman israfı firmamız tarafından en alt düzeye kadar minimize edilir. Güvenli ve hızlı kargo taşımacılığı firmamızın en önemli hizmeti olarak ön plana çıkar. Firmaların yada kuruluşların hava yolu kargo taşımacılığını tercih etmesinde hızlı ulaşım, zaman tasarrufu ve fiyat avantajı belirleyici olmuştur. Yurtdışı Kara Yolu Kargo Taşımacılığı; Hizlikargo.net ile kara yolu kargo taşımacılığı yapılmaktadır. Sizinde bildiğiniz üzere uçakla kargo taşımacılığı kara yoluna nazaran fiyat olarak daha yüksektir. Genelde kara yolu servis süreleri bir hafta ile yirmi gün arasında ülke uzaklıklarına göre değişmektedir. Fakat tavsiyemiz uçak taşımacılığıdır. Bunun sebebi; tır'da sadece sizin malzemeniz olmadığı için, çeşitli firmaların malzemeleri de bulunmaktadır. Uygunsuz bir ürün bulunduğu zaman tırı hemen serbest bölgeye çekerler ve tüm kargoları inceleme altına alırlar. Bu'da teslimat süresini bazı ülkelerde uzun bir süre geciktirmektedir. Kargonun sağlıklı taşınması açısından sizlere tavsiyemiz hava yolu taşımacılığıdır. O uçakta farklı kargolar dahi olsa sizin kargonuz bireysel olarak gümrüğe girer ve gümrükten geçtikten sonra adrese teslimatı yapılır. Ama tır bazı gönderiler de bu süreç böyle işlemez. Tırı çekerler kırk tonluk malzeme incelenir. Sizin malzeme ayrıldıktan sonra adrese teslimat yapılır, fakat size verilen süreyi aşma durumu söz konusudur. Yine de uçak taşımacılığına nazaran karayolu kargo taşımacılığı fiyat açısından çok daha uygundur. 100 kg ve üzeri gönderiler dolar üzerinden işlem görerek, kilo yükseldikçe birim fiyatı kara yolunda düşmektedir. Uçak gönderileri euro üzerinden hesaplanır. Zaten arada ki kur farkından bile kazancınız olmaktadır. Tekrar hatırlatma da fayda var, kara yolu servis süreleri hava yolu kargosuna nazaran daha uzundur. Uçakla en uzak ülkeler maksimum 4/5 iş günüdür. Kara yolunda en yakın ülke 10 iş gününde teslimat yapılmaktadır. Ülke mesafe uzaklıklarını göz önünde bulundurarak sizlere servis süreleri verilmektedir. Fakat verdiğimiz teslimat süreleri gümrük incelemeleri dahilinde değildir. Gümrükten çıktıktan sonra ki servis sürelerini kapsar. Güvenli Taşımacılığın Adresi; Şirketlerin en fazla hassas oldukları konuların başında ürün güvenliği gelir. Deniz yolu veya kara yolu ile yapılan ürün transferlerinde çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu olumsuz durumlar firmamıza ait özel kargo uçakları ile güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ürün tamamen sağlıklı bir şekilde ambalajlanarak gideceği yere en hızlı ve en güvenli bir şekilde götürülüyor. Firmamıza ait tüm kargo uçaklarının bütün bakımları en ince ayrıntısına kadar zamanında gerçekleştirilir. Bir kargo uçağının yüksek fiyatlar ile satın alınmasının yanı sıra taşınan ürünlerinde kıymetli olması firmamızı bu noktada daha fazla hassasiyet göstermesine neden olur. Bu sebeple alanında uzman ekipler ve teknik birimler aracılığı ile tüm ürünler yüksek tedbir ve ciddi bir işlem ile gideceği yere kısa sürede ulaştırılır. Güvenli ulaşım denilince akla ilk gelen firmamız alanında uzman ekipler tarafından yönetilir. Ortaya çıkabilecek her türlü sorun bizzat firmamız hukuk birimi tarafından en ince ayrıntısına kadar araştırılarak müşteri mağduriyeti giderilir. Gümrük ve Yer Hizmetleri Kalitesi; Yapılan bir çok kargo taşımacılığında yaşanan genel sorunlar bulunur. Bu sorunların başında gümrükleme işlemlerinde yaşanan zaman kaybı yer alır. Bunun yanı sıra ürünlerin sigortalı bir şekilde transfer edilmesi ve garanti altına alınması da bu noktada belirleyici bir hizmettir. Firma personelimiz tarafından takip edilen gümrük işlemleri en hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ile bu alanda belirleyici olmaya devam ediyor. Bir kargonun taşınması sırasında ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durum karşısında taşınan mal veya değerli ürün uluslararası kurumlar tarafından belirlenen taşıma sigortacılığı kapsamında sigortalanır. Yapılan bu işlem sayesinde her türlü olumsuz durumun karşısında müşterimizin mağdur olması engellenir. Yapılan anlaşmalar dahilinde aylık veya yıllık olarak belirlenen SLOT avantajı sayesinde müşterilerimizin herhangi bir sorun yaşaması da engellenir. Hava yolu uçak kargo taşımacılığında öncü ve yetkili firmamız sektörün belirleyici kuruluşları arasında yer alır.