Yurt Dışına Paket Gönderme

Yurt Dışına Paket Gönderme

Yurt Dışına Paket Gönderme

Günümüzde artık bir yerden bir yere uçak kargo göndermek son derece kolaylaştı. Yerli ve yabancı sermayeler tarafından kurulan pek çok firma müşterilerine kargo konusunda hizmet vermekte. Bu hizmetler sadece yurt içi ile kalmayıp yurt dışı gönderileri de kapsamakta.Yurt dışına bir arkadaşınıza, herhangi birine ya da bir şirkete paket göndermek istiyorsanız bu yazımızı incelemenizde fayda var. Yazıda yurtdışına paket gönderimi ile ilgili her şeyi ele almaya çalışacağız. Yurtdışına paket gönderme ile ilgili en çok merak ettiğiniz durumları ele alarak yurt dışına paket göndermek için yapmanız gerekenleri ve dikkat etmeniz gereken durumları açıklayacağız.

Yurt Dışına Göndereceğiniz Ürünleri Paketleme İşlemi

Yurt dışına paket gönderirken gönderdiğiniz paketin ölçülerini çok dikkatli bir şekilde ölçmeniz gerekir ve aynı zamanda paketin ağırlığını da net bir şekilde belirtmelisiniz. Çünkü birkaç santim veya birkaç gram fazlalık bile gönderim ücretinde oynamalara sebep olabilir. Bu yüzden göndermek istediğiniz şeyleri koyacağınız paketi iyi seçmenizde de fayda var, paketin ürünlere göre büyük ya da küçük olmaması gerekir. Pakette taşmalar olmadan güzel bir şekilde ürünlerinizi paketleyip anlaştığınız firmanın kargo gönderi toplama birimine teslim etmelisiniz.

Yurt Dışına Paket Gönderirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye’den yurt dışına kargo gönderirken belki de en hassas ve dikkat edilmesi gereken şey ülkemiz ve gönderi yapılacak ülkelerin kargo işlemleriyle ilgili mevzuatlarıdır. Yurt içinde bir şehirden diğerine paket gönderirken genellikle çok fazla prosedüre takılmazsınız ve yurt dışı gönderilerine göre işleminiz kolaylıkla ve daha ucuza gerçekleştirilir. Ancak yurt dışı gönderilerinde durum böyle değildir, yurt dışı gönderi yaparken pek çok farklı prosedür ve parametre ile karşılaşırsınız. Her istediğinizi yurt dışına gönderemeyeceğinizi bilmeniz gerekir çünkü bir ülkede serbest olan bir ürün veya madde başka bir ülkede serbest olmayabilir. Her ülkenin kendi yasaları ve iç tüzüklerine göre şekillenmiş farklı gümrük mevzuatları bulunmaktadır. Bu hususta sadece paketi göndereceğiniz ülkenin değil kendi ülkemizin de mevzuatlarını bilmemiz gerekir, bu şekilde zaman ve maliyet anlamında zarara uğramaktan kaçınabilirsiniz.

Tehlikeli maddeler, yasa dışı uyuşturucular, bozulabilecek malzemeler, yanıcı ve parlayıcı maddeler, kürk ve fildişi gibi yasaklanmış ürünler, herhangi bir suçla ilintili ürünler ile gönderim yapılacak ülkenin mevzuatında yasaklı ibaresi bulunan hiçbir ürünün yurt dışına kargo edilme işlemi mümkün değildir. Ürün bazlı çeşitlilik ve farklılıklarla ilgili uzman bir ekipten yardım almanız yararınıza olacaktır çünkü bu sayede gönderilerin gümrüğe takılıp takılmayacağını öğrenebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Yurt Dışı Paket Gönderim Fiyatları

Kargolama işleminde müşteriler tarafından belki de en çok dikkat edilen hususun maliyet olduğu söylenebilir. Yurt dışına gidecek bir kargonun maliyeti hesaplanırken kargonun hangi ülkeye ve o ülkenin hangi şehrine gideceği, mesafe ve servis noktası yakınlığı, ulaşım zorluğu ve güvenlik gibi pek çok farklı husus devreye giriyor. Kargonun coğrafi ve mevsimsel etkenlerden farklı olarak etkilendiği temel etken ise işlem yoğunluğu. Yani Avrupa ve ABD gibi ticaret hacminin büyük ve gönderilerin yoğun olduğu bölgelerle Orta Asya ve Afrika gibi diğer bölgelere göre daha az yoğun alanlarda fiyat tarifesi değişmekte.


Genel Olarak Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışına paket gönderme ile ilgili araştırma yapılırken öncellikle yurtdışı kargo şirketi ile iletişime geçilmesinde fayda var. İşinde profesyonel olan personeller tarafından hizmet verilen firmalarla telefon ile veya firmanın web sitesi üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Firmayla iletişime geçerken tatil günü olmamasına dikkat edilmesi gerekir çünkü her işyeri gibi bu işyerleri de belli başlı zamanlarda tatil yapmaktadır. Firmanın mesai saatleri içerisinde telefonla müşteri temsilcilerinden herhangi birine ulaşmanız durumunda kargo ile ilgili tüm sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Yurt dışı paket gönderimi önemli bir husustur bu yüzden nasıl bir hizmet alacağınız ile ilgili başvurduğunuz firmadan bilgi almanız önemlidir. Yurt dışına paket göndermek için başvurabileceğiniz pek çok firma vardır ama burada önemli olan husus alacağınız hizmet ve maliyettir. Yurt dışına yapılan gönderilerde en önemli şeylerden biri de gönderinin yapılacağı şehir ve teslimatın yapılacağı ülke ve o ülkenin şehridir. Ücretlendirme için bu bilgilerin net bir şekilde firmaya belirtilmesi gerekir.

Dünyanın her ülkesine farklı ücret tarifesi olduğu bilinmesi gereken bir gerçektir aynı zamanda bir firmanın genellikle dünyanın her ülkesine gönderi yapmadığı da. Ayrıca yurt dışı kargo gönderilerinde ücretler gönderi zamanındaki döviz kuruna göre şekillenmektedir yani sürekli olarak bir sabit fiyat bulunmaz. Örneğin bir haftaki gönderi ücretiyle bir sonraki veya önceki hafta yapılan gönderi ücreti arasında belli ücret farkları olabilir. Çoğu kurumsal firma dünyanın çoğu ülkesine paket gönderimi yapmaktadır. Bu işlem ilgili ülkelerdeki acentelik sözleşmeleri ile gerçekleşir. Bu sözleşmeler yerel kargo şirketleriyle yapılan sözleşmelerdir. Çünkü bir kargo firması ne kadar büyük olursa olsun tüm dünya ülkelerinde ve şehirlerinde bir şubesinin bulunması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle teslimatlar acentelik sözleşmeleri vasıtasıyla bir nevi aktarma işlemi ile sağlanmaktadır. Bu durum yurt dışından Türkiye’ye yapılan gönderlerde de geçerlidir. Yurt dışındaki kargo şirketi ile Türkiye’den bir kargo şirketi aralarında bir sözleşme imzalarlar ve bu sayede bir ülkeden diğerine iki firmanın ortaklığı sayesinde gönderim yapılmış olur.

Yazının üst kısımlarında da bahsedildiği gibi yurt dışı kargo işlemlerinde yurt içine göre çok 

daha fazla prosedür bulunmaktadır ve bu prosedürlerden birine dahi uyulmaması kargo işleminin gerçekleşmemesi ve gönderi yapan adrese geri gönderilmesiyle sonuçlanabilir.

Yurt dışına numune, makine parçası ve hediyelik eşya gibi şeyler gönderilebilmektedir hatta bazı durumlarda ithalat ve ihracat ürünleri de uluslararası kargo firmaları aracılığıyla sağlanabilir ancak bunun için prosedürlere uyulması şarttır, aksi takdirde ürünlerin gümrükte takılması kaçınılmazdır.

Numune gönderiminden kasıt az sayıda ürün gönderilmesidir. Belirli bir sayıya kadar olan gönderileri numune gönderi olarak adlandırılır. Bu sayı aşıldığında gönderi numune olmaktan çıkar ve ithalat – ihracat kapsamına girer. Bu yüzden gönderilen paketin numune gönderimi mi yoksa ithalat – ihracat gönderimi mi olduğunun belirtilmesi gerekir aksi takdirde yasa dışı bir kargo işlemi oluşabilir.

Adım Adım Yurtdışına Kargo Gönderme

1) Öncelikle kargonun ölçüleri alınır ve gönderinin ağırlığı net bir şekilde ölçülür. Bu hususta cm’ler hatta gramlar önemlidir.

2) Paketin hazırlanma aşamasında pakette taşmaların olmamasına dikkat edilmelidir.

3) Aynı zamanda paketler de boşluk da olmaması gerekir. Çünkü boşluklar ağırlığa etki etmese de hacme etki eder ve fiyatlandırma da fark yaratır. Kurumsal kargo şirketleri paketleme konusunda genellikle müşterilerine yardımcı olurlar, bu yüzden paketleme aşamasında kargo firmanızdan yardım almanızda fayda var.

4) Hızlı kargo gönderimleri de paketlenme son derece önemlidir çünkü paketlenme düzgün yapılmadıysa kargo firması tarafından tekrar paketlenme işlemi yapılabilir ve bu hem zaman kaybıdır hem de ücret olarak faturanıza ekstradan yansır.

Günümüzde artık yurt dışına kargo gönderimi oldukça kolaylaşmıştır, özellikle hava yolu kullanılarak kargo işlemleri son derece hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yüzden güvenilir bir firma ile anlaştıktan sonra hiçbir şeyi dert etmenize gerek kalmaz.

 

Share the Post

About the Author

Kendini SEO işlerine adamış garip bir kul. Web tasarım, programlama gibi tüm bilgilere hakim, araştırmayı ve geliştirmeyi seven birisi.

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyada hızlı bir şekilde yayılan lojistik sektörü ve buna ait farklı alt dallar kapsamında birçok farklı firma ve müşteri tarafından yakından ilgiyle takip ediliyor. Özellikle bu alanda ortaya çıkan farklı yenilikler yakından izleniyor. Elbette bu ortaya çıkan yenilikler arasında taşımada yapılan farklı mod türleri, depolama alanında yaşanılan gelişmeler ve gümrük işlemlerinde ortaya çıkan yenilikçi gelişmeler birçok sektörün dikkatini çekmeye devam ediyor. Ekonomi alanında faaliyet gösteren tüm firmalar ürünlerini hem ithalat hem de ihracat olarak hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırmaya odaklanmış durumdadır. Bu kapsamda en fazla tercih edilen ve yakın bir zamandan itibaren daha fazla büyüme kaydeden havayolu taşımacılığı bu sektörde en fazla tercih edilen taşıma yöntemleri arasında zirveye ulaşmıştır. Bu sebeple ortaya çıkan bu taleplerin tamamlanması ve karşılanması amacıyla birçok alanda olduğu gibi havayolu taşımacılığı alanında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hava yolu Taşımacılığı Nedir; Genelde diğer taşıma sektörlerine nazaran yük olarak hafif ama değer olarak daha kıymetli olan eşyaların taşınmasında hava yolu tercih edilir. Bu tercih ile birlikte dünyanın çeşitli noktalarına gönderilen ithalat ve ihracat ürünler son derece hızlı bir şekilde teslimatı tamamlanabiliyor. Bu sebeple ortaya çıkan bu talep karşısında firmamız tarafından oluşturulan özel bir kargo anlayışı ile taşımacılık işlemlerini sürdürüyoruz. Birçok açıdan yapılan değerlendirmelerde hava yolu uçak kargo taşımacılığının her geçen gün daha fazla tercih edildiği ve talep gördüğü ortaya çıkan bir gerçektir. Söz konusu taşımacılık temelde kargo taşımacılığı olarak da tanımlanabiliyor. Özellikle hava yolu taşımacılığında kargo yöntemi yüksek miktarda alınan bu hizmetin kaliteli yapılmasını da beraberinde zorunluluk olarak ortaya çıkartıyor. Havayolu Taşımacılığının Sektördeki Konumu; Yapılan araştırma ve inceleme neticesinde havayolu ile yapılan kargo taşımacılığının henüz yeni bir piyasa olduğu tespit edilmiştir. Firmamız ortaya çıkan bu sektörde öncelikle evrak ve yükte hafif olan kıymetli eşyaların taşınmasını sağlar. Elbette bu başlı başına bir kriter olmasa da yapılan incelemelerde sektörün kargo taşımacılığındaki yeri ortalama %8 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra sektörün sürekli olarak büyümeye doğru gitmesi de firmamızın bu alandaki faaliyetlerini çeşitlendirmeye sevk etmiştir. Sektörde ortaya çıkan bu arz ve talep eğrisi sektöründe büyümeye doğru eğilim içerisinde olmasından dolayı hizmet kalitesini üst seviyelere ulaştırmamızı sağlamıştır. Genelde yapılan incelemelerde kargo taşımacılığının yapıldığı ürünlerin büyük bir bölümünü teknoloji ürünleri, yatırım ürünleri, araç parçaları, kimyasal ürünler, ham maddeler ve özel makine parçaları olduğu tespit edilmiştir. Yolcu Taşımacılığı İle Kargo Taşımacılığı Bağlantısı; Hızlı bir şekilde gelişen hava yolu yolcu taşımacılığı kargo taşımacılığına ciddi bir ivme kazandırmıştır. Burada ki en önemli etken ise hava yolu yolcu taşımacılığında ortaya çıkan rekabet koşullarının fiyatları aşağıya çekilmesi durumudur. Kar marjının düşük olduğu bu alandan hava yolu kargo taşımacılığına geçiş daha fazla kar bıraktırır. Bu sebeple büyüyen bu piyasada firmamız da elde ettiği tecrübe ile hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Piyasada yolcu taşımacılığından kargo taşımacılığına doğru eğim gösteren bir tercih sektöründe ciddi manada büyümesine vesile olacaktır. Her geçen yıl büyüyen kargo taşımacılığı kar oranının daha üst seviyelere çıkartılması için çeşitli kargo hava alanları yapımlarına sebep olur. Ortalama hava yolu kargo taşıma sektörü her yıl %5 oranında büyüme kayıt ediyor. Bu hızla bu sektörün büyümesini öngören firmamız yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor. Kargo Taşımacılığında Düzenleyici Kurumlar ve Kuruluşlar; Kargo ürünlerinin bir noktadan başka bir noktaya transfer edilmesine hava yolu kargo taşımacılığı denir. Elbette bu işlemin gerçekleştirilmesinde en önemli etkenlerin başında çok iyi bir şekilde entegre edilmiş bir sistem vardır. Sistemin bir birini tamamlanması için öncelikle bu alanda faaliyet gösteren farklı birimlerin bir alan üzerinden yönlendirilmesi zorunludur. Bu iş ülkemizde Devlet Hava Meydanları olarak da bilinen işletme tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra dünyada bu işlemleri yapan ICAO, IATA ve diğer bazı uluslararası kuruluşlar bulunur. Yerde bulunan yer hizmetleri, taşımacılık alanında hizmet veren kuruluşlar, işletim firmaları ve uluslararası kuruluşlar bir birine entegre bir şekilde sistemin işlemesini sağlar. Neden Hava Yolu Kargo Tercih Edilmelidir; Firmamızın müşterine sunduğu hızlı ve zamanında teslim hizmeti müşterilerin ürünlerini kısa sürede gidecek yere götürülmesini sağlar. Hızlı bir şekilde kargoların taşınması uluslararası ticarette zaman kavramının ne derece önemli bir etken olduğunu bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Elbette maliyetin daha az olduğu kargo taşımacılığı ile bir yerden alınan herhangi bir değerli ürün çok kısa bir sürede gideceği yere kadar güvenli bir şekilde götürülür. Gündelik hayatta bir gemi ile bir ürünün taşınması aylar sürmekte ve belirli bir zaman kaybına neden olduğu firmamız tarafından tespit edilmiştir. İşte burada ortaya çıkan zaman israfı firmamız tarafından en alt düzeye kadar minimize edilir. Güvenli ve hızlı kargo taşımacılığı firmamızın en önemli hizmeti olarak ön plana çıkar. Firmaların yada kuruluşların hava yolu kargo taşımacılığını tercih etmesinde hızlı ulaşım, zaman tasarrufu ve fiyat avantajı belirleyici olmuştur. Yurtdışı Kara Yolu Kargo Taşımacılığı; Hizlikargo.net ile kara yolu kargo taşımacılığı yapılmaktadır. Sizinde bildiğiniz üzere uçakla kargo taşımacılığı kara yoluna nazaran fiyat olarak daha yüksektir. Genelde kara yolu servis süreleri bir hafta ile yirmi gün arasında ülke uzaklıklarına göre değişmektedir. Fakat tavsiyemiz uçak taşımacılığıdır. Bunun sebebi; tır'da sadece sizin malzemeniz olmadığı için, çeşitli firmaların malzemeleri de bulunmaktadır. Uygunsuz bir ürün bulunduğu zaman tırı hemen serbest bölgeye çekerler ve tüm kargoları inceleme altına alırlar. Bu'da teslimat süresini bazı ülkelerde uzun bir süre geciktirmektedir. Kargonun sağlıklı taşınması açısından sizlere tavsiyemiz hava yolu taşımacılığıdır. O uçakta farklı kargolar dahi olsa sizin kargonuz bireysel olarak gümrüğe girer ve gümrükten geçtikten sonra adrese teslimatı yapılır. Ama tır bazı gönderiler de bu süreç böyle işlemez. Tırı çekerler kırk tonluk malzeme incelenir. Sizin malzeme ayrıldıktan sonra adrese teslimat yapılır, fakat size verilen süreyi aşma durumu söz konusudur. Yine de uçak taşımacılığına nazaran karayolu kargo taşımacılığı fiyat açısından çok daha uygundur. 100 kg ve üzeri gönderiler dolar üzerinden işlem görerek, kilo yükseldikçe birim fiyatı kara yolunda düşmektedir. Uçak gönderileri euro üzerinden hesaplanır. Zaten arada ki kur farkından bile kazancınız olmaktadır. Tekrar hatırlatma da fayda var, kara yolu servis süreleri hava yolu kargosuna nazaran daha uzundur. Uçakla en uzak ülkeler maksimum 4/5 iş günüdür. Kara yolunda en yakın ülke 10 iş gününde teslimat yapılmaktadır. Ülke mesafe uzaklıklarını göz önünde bulundurarak sizlere servis süreleri verilmektedir. Fakat verdiğimiz teslimat süreleri gümrük incelemeleri dahilinde değildir. Gümrükten çıktıktan sonra ki servis sürelerini kapsar. Güvenli Taşımacılığın Adresi; Şirketlerin en fazla hassas oldukları konuların başında ürün güvenliği gelir. Deniz yolu veya kara yolu ile yapılan ürün transferlerinde çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu olumsuz durumlar firmamıza ait özel kargo uçakları ile güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ürün tamamen sağlıklı bir şekilde ambalajlanarak gideceği yere en hızlı ve en güvenli bir şekilde götürülüyor. Firmamıza ait tüm kargo uçaklarının bütün bakımları en ince ayrıntısına kadar zamanında gerçekleştirilir. Bir kargo uçağının yüksek fiyatlar ile satın alınmasının yanı sıra taşınan ürünlerinde kıymetli olması firmamızı bu noktada daha fazla hassasiyet göstermesine neden olur. Bu sebeple alanında uzman ekipler ve teknik birimler aracılığı ile tüm ürünler yüksek tedbir ve ciddi bir işlem ile gideceği yere kısa sürede ulaştırılır. Güvenli ulaşım denilince akla ilk gelen firmamız alanında uzman ekipler tarafından yönetilir. Ortaya çıkabilecek her türlü sorun bizzat firmamız hukuk birimi tarafından en ince ayrıntısına kadar araştırılarak müşteri mağduriyeti giderilir. Gümrük ve Yer Hizmetleri Kalitesi; Yapılan bir çok kargo taşımacılığında yaşanan genel sorunlar bulunur. Bu sorunların başında gümrükleme işlemlerinde yaşanan zaman kaybı yer alır. Bunun yanı sıra ürünlerin sigortalı bir şekilde transfer edilmesi ve garanti altına alınması da bu noktada belirleyici bir hizmettir. Firma personelimiz tarafından takip edilen gümrük işlemleri en hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ile bu alanda belirleyici olmaya devam ediyor. Bir kargonun taşınması sırasında ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durum karşısında taşınan mal veya değerli ürün uluslararası kurumlar tarafından belirlenen taşıma sigortacılığı kapsamında sigortalanır. Yapılan bu işlem sayesinde her türlü olumsuz durumun karşısında müşterimizin mağdur olması engellenir. Yapılan anlaşmalar dahilinde aylık veya yıllık olarak belirlenen SLOT avantajı sayesinde müşterilerimizin herhangi bir sorun yaşaması da engellenir. Hava yolu uçak kargo taşımacılığında öncü ve yetkili firmamız sektörün belirleyici kuruluşları arasında yer alır.