Yurtdışı Kargo Nasıl Gönderilir

Yurtdışı Kargo Nasıl Gönderilir

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir?

Yurt dışına kargo gönderimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Peki, yurt dışına kargo nasıl gönderilir? Öncelikle kargonun ölçüleri alınmalı, ayrıca gönderinin kendi ağırlığı da net olarak belirtilmektedir. Kargonun ölçülerindeki bir santimetrelik ya da ağırlığındaki bir gramlık bir hatanın, kargo ücretlerinde artışa neden olmaktadır. Kargo paketinin hazırlanması aşamasında paketten taşmaların olmamasına dikkat edilmeli ve operasyon merkezine teslim edilmelidir. Adresten alınması istenen kargolarda da paketlemeye dikkat edilmesi gereklidir. Kargo paketinde boşluk olmamalıdır. Boşluklar nedeniyle hacim artışı olduğunda bunun artan kargo fiyatı olarak göndericiye yansıtılacağı bilinmelidir. Kurumsal kargo şirketleri, paketleme konusunda da yol göstermektedir. Bunun için kargo şirketinin müşteri hizmetlerindeki müşteri temsilcisi ile irtibata geçilmesinde yarar vardır. Kurumsal kargo şirketlerindeki personel, paketleme konusunda deneyim sahibidir ve bu sayede gönderilerin zarar görmesini engellemektedir. Bu arada, kargonun paketleme işlemini gönderici tarafından yapıldığında ve her yerinden taşan bir paketleme olduğunda, kargo şirket personeli yeniden paketleme yapmakta ve bu işlemi de kargo ücretine yansıtmaktadır. Kargo gönderimi sırasında paketleme önemlidir çünkü kargolar, bir başka ülkeye saatler süren bir uçuşun ardından gitmektedir. Kargonun uçağa yükleme ve uçuş sırasında zarar görmemesi için çok iyi bir şekilde paketlenmesi önemlidir.

Ülkeye Göre Fiyat Farkı Olduğu Bilinmelidir

Yurt dışına kargo nasıl gönderilir diye araştırma yapılırken öncelikle kurumsal bir yurtdışı kargo şirketi ile iletişime geçilmelidir. Profesyonel personelin hizmet verdiği şirkete telefon ya da web sayfası üzerinden irtibata geçilebilmektedir. Telefonla irtibat kurulduğunda özellikle tatil günü olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü resmi tatil günlerinde tüm şirketler gibi kargo şirketleri de hizmet vermemektedir. Mesai saatleri içinde telefonla ulaşılan müşteri temsilcileri, kargo ile ilgili tüm sorunlara çözüm üretmektedir. Ayrıca nasıl bir hizmet alınacağı ile ilgili bilgilendirme de yapılmaktadır. Yurt dışına kargo gönderilirken öncelikle gönderi yapılacak şehir ile teslimatın yapılacağı ülke ve şehir önemlidir. Kargo şirketlerinin gönderi ile ilgili ücretlendirme yapabilmesi için bu bilgilerin açık ve net bir şekilde belirtilmesi gereklidir. Dünyanın her ülkesine aynı ücret tarifesinin uygulanamayacağı bilinen bir gerçektir. Ayrıca yurtdışı kargo fiyatları, gönderi anındaki döviz kuru ile hesaplanmaktadır. Bu nedenle örneğin bir hafta önceci gönderi ücreti ile bir hafta sonraki gönderi ücreti arasında fark olması normaldir. Döviz kurundaki dalgalanmalara göre bazen düşük, bazen yüksek fiyatlandırma ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ayrıca Londra ile Atina arasında da belirgin bir fiyat farkı bulunmaktadır. Birinde mesafe uzun birinde ise kısadır. Dolayısı ile kargoların fiyatlandırması da buna göre yapılmaktadır. Kurumsal firmalar, dünyanın hemen her ülkesine kargo gönderimi yapabilmektedir ve bunu, ilgili ülkelerdeki acentelik sözleşmeleri ile gerçekleştirmektedir. Acentelik sözleşmeleri, yerel kargo şirketi ile yapılan bir sözleşmedir. Çünkü kargo şirketi ne kadar büyük olursa olsun, tüm ülkelerde bir şubesinin bulunması imkânsızdır. Bu nedenle teslimatlar, acenteli sözleşmeleri ile sağlanabilmektedir. Bu durum, yurtdışından Türkiye’ye yönelik olan kargo gönderilerini de kapsamaktadır. Yurt dışındaki kargo şirketi, Türkiye’deki kargo şirketi ile sözleşme imzalamakta, bu sayede Türkiye’deki kargo teslimatları gerçekleşmiş olmaktadır.

Prosedürlere Dikkat Edilmeli

Yurtdışı kargo gönderileri, yurtiçi kargo gönderileri sırasında uygulanan işlemlerden çok daha yoğun işleme tabi tutulmaktadır. Çünkü gümrük mevzuatı ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle de kargo işlemleri ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Yurtdışı kargo gönderiminde detaylara dikkat edilmelidir. Uygulanan prosedürlerin birinde bile esik olması, kargonun geri gönderilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle profesyonel personelin hizmet verdiği kargo şirketleri ile irtibat kurulmalıdır. Hal böyle olunca, yurtdışına kargo nasıl gönderilir diye araştırma yapıldığında, profesyonel personeli olan kurumsal kargo şirketi ile gönderilir denilebilmektedir. Yurtdışına numune gönderileri, makine parçaları, hediyelikler gönderilebilmekte ya da getirtilebilmektedir. Bazı durumlarda ithalat ve ihracat ürünlerinin de kargo şirketleri aracılığı ile gönderilebilmesi mümkündür. Ancak bunun için gerekli olan prosedürlerin yerine getirilmesi gereklidir. Aksi takdirde bu tür gönderiler, ilgili ülkenin gümrüğünden geri dönmektedir. Kargo işlemleri arasında bulunan numune gönderimi, az sayıda ürünün gönderilmesini ihtiva etmektedir. Belirli bir sayıya kadar olan gönderiler, numune gönderi statüsündedir. Bu sayı aşıldığında işlem numune gönderimi olmaktan çıkmakta, ihracat ya da ithalat işlemine tabi olmaktadır. Ancak bilgilendirmede numune olarak belirtildiğinde, bu kez yasadışı bir kargo riski ortaya çıkmaktadır ve gümrük mevzuatları gereği gönderilere, ilgili ülkenin yetkilileri tarafından el konulabilmektedir. Bunun gibi olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için gönderinin içeriğinin tam olarak paylaşılması, ayrıca yasalara da tam anlamıyla uyulması gerekmektedir. ABD ve Kanada gibi ülkeler, numune gönderilerinde bazı ayrıntılara dikkat etmektedir. Bu ayrıntıların başında numune ürünlerin kullanılabilir olmaması gelmektedir. Örneğin gönderilen tekstil numunesinin bazı yerlerinden kesik olması önemlidir. Aksi takdirde numune gönderi statüsünde değerlendirilmemektedir. Ayrıca kaç adet numune gönderilebileceği ile ilgili kurumsal kargo şirketleri ile irtibat kurulması tavsiye edilmektedir.

Kargo Hızlı Bir Şekilde Teslim Edilebilir

Her ülkenin gümrük mevzuatı değişkenlik göstermektedir. Kurumsal kargo şirketlerindeki profesyonel personel, ülkelerin gümrük mevzuatlarını bilmekte ve göndericiyi buna göre yönlendirmektedir. Ayrıca kurumsal firmalar, uçak havadayken ilgili ülkenin gümrük yetkilileri ile iletişim kurmakta, kargonun hızlı bir şekilde incelenmesini sağlayabilmektedir. Ancak kargo incelenirken firma yetkilisinin de hazır bulunması önemlidir. Kargo şirketi yetkilileri, uçak iner inmez ürünleri havaalanındaki antrepoya almakta, incelemenin de burada kısa süre içinde tamamlanmasını sağlamaktadır. Böylece kargonun tesliminde gecikme yaşanmamaktadır. Adresten adrese yapılan kargon teslimatlarında da aynı işlemler uygulanmaktadır. Havaalanındaki gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra kargo adrese teslim edilmektedir. Bazı kargolar için gümrük vergisi ödenirken, bazılarında bu vergi söz konusu olmamaktadır. Hangi kargonun gümrük vergisine tabi, hangisinin tabi olmadığını öğrenmek için kargo şirketi ile irtibata geçmek yeterlidir. Yurt dışına kargo nasıl gönderilir sorusunun cevabı araştırılırken kargo şirketinin müşteri hizmetleri ile irtibata geçmek, sorunun cevabının kısa bir süre içinde alınmasını sağlamaktadır. Bütün bunların haricinde bazı ülkelere kargo gönderebilmek için kurumsal bir şirket olmak gerekmektedir. Aynı şekilde gönderinin teslim edileceği adresin de yine bir şirket olması şarttır. Bu konuda yine kargo şirketinin müşteri temsilcilerinden detaylı bir bilgi edinilebilmektedir. Ülkelerin kendi gümrük mevzuatı vardır ve bazı ürünlerin bazı ülkelere girişi kesinlikle yasaktır. Kargo gönderimi yapılırken bu ayrıntılara da dikkat edilmelidir. Kargo şirketinin müşteri temsilcileri ile iletişime geçildiğinde, kargonun gümrükte kalıp kalmayacağı ile ilgili net bir bilgi edinmek mümkün olmaktadır.

Yanıcı, Yakıcı ve Patlayıcı Madde Gönderilemez

Yanıcı, yakıcı ve patlayıcı maddelerin kargo şirketleri aracılığı ile gönderilmesi kanunen yasaklanmıştır. Bunun haricinde adresten adrese olmayan gönderilerde kargo şirketinin sorumluluğu, ilgili ülkedeki havaalanına kadar olmaktadır. Ancak adresten adrese olan teslimatlarda kargo şirketinin sorumluluğu, gönderi adrese teslim edilene kadardır. Bu nedenle de şirketler, yasalarla taşınması yasak olan maddeleri kesinlikle taşımamaktadır. Böyle bir taşıma hizmet verdiklerinde tüm yasal sorumluluk kargo şirketindedir ve hiçbir ticari kuruluş, verdiği hizmet sırasında yasal sorumluluğu üstlenme taraftarı değildir. Bu nedenle, ne tür ürünlerin gönderilemeyeceği ile ilgili kargo şirketinin profesyonel personelinden bilgi alınması şattır. Bu bilgiler ışığında yurt dışına kargo nasıl gönderilir sorusunun cevabı araştırılırken, yurt dışına ne tür kargo gönderilemez sorusunun da araştırılması gereklidir.

Share the Post

About the Author

Kendini SEO işlerine adamış garip bir kul. Web tasarım, programlama gibi tüm bilgilere hakim, araştırmayı ve geliştirmeyi seven birisi.

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyada hızlı bir şekilde yayılan lojistik sektörü ve buna ait farklı alt dallar kapsamında birçok farklı firma ve müşteri tarafından yakından ilgiyle takip ediliyor. Özellikle bu alanda ortaya çıkan farklı yenilikler yakından izleniyor. Elbette bu ortaya çıkan yenilikler arasında taşımada yapılan farklı mod türleri, depolama alanında yaşanılan gelişmeler ve gümrük işlemlerinde ortaya çıkan yenilikçi gelişmeler birçok sektörün dikkatini çekmeye devam ediyor. Ekonomi alanında faaliyet gösteren tüm firmalar ürünlerini hem ithalat hem de ihracat olarak hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırmaya odaklanmış durumdadır. Bu kapsamda en fazla tercih edilen ve yakın bir zamandan itibaren daha fazla büyüme kaydeden havayolu taşımacılığı bu sektörde en fazla tercih edilen taşıma yöntemleri arasında zirveye ulaşmıştır. Bu sebeple ortaya çıkan bu taleplerin tamamlanması ve karşılanması amacıyla birçok alanda olduğu gibi havayolu taşımacılığı alanında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hava yolu Taşımacılığı Nedir; Genelde diğer taşıma sektörlerine nazaran yük olarak hafif ama değer olarak daha kıymetli olan eşyaların taşınmasında hava yolu tercih edilir. Bu tercih ile birlikte dünyanın çeşitli noktalarına gönderilen ithalat ve ihracat ürünler son derece hızlı bir şekilde teslimatı tamamlanabiliyor. Bu sebeple ortaya çıkan bu talep karşısında firmamız tarafından oluşturulan özel bir kargo anlayışı ile taşımacılık işlemlerini sürdürüyoruz. Birçok açıdan yapılan değerlendirmelerde hava yolu uçak kargo taşımacılığının her geçen gün daha fazla tercih edildiği ve talep gördüğü ortaya çıkan bir gerçektir. Söz konusu taşımacılık temelde kargo taşımacılığı olarak da tanımlanabiliyor. Özellikle hava yolu taşımacılığında kargo yöntemi yüksek miktarda alınan bu hizmetin kaliteli yapılmasını da beraberinde zorunluluk olarak ortaya çıkartıyor. Havayolu Taşımacılığının Sektördeki Konumu; Yapılan araştırma ve inceleme neticesinde havayolu ile yapılan kargo taşımacılığının henüz yeni bir piyasa olduğu tespit edilmiştir. Firmamız ortaya çıkan bu sektörde öncelikle evrak ve yükte hafif olan kıymetli eşyaların taşınmasını sağlar. Elbette bu başlı başına bir kriter olmasa da yapılan incelemelerde sektörün kargo taşımacılığındaki yeri ortalama %8 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra sektörün sürekli olarak büyümeye doğru gitmesi de firmamızın bu alandaki faaliyetlerini çeşitlendirmeye sevk etmiştir. Sektörde ortaya çıkan bu arz ve talep eğrisi sektöründe büyümeye doğru eğilim içerisinde olmasından dolayı hizmet kalitesini üst seviyelere ulaştırmamızı sağlamıştır. Genelde yapılan incelemelerde kargo taşımacılığının yapıldığı ürünlerin büyük bir bölümünü teknoloji ürünleri, yatırım ürünleri, araç parçaları, kimyasal ürünler, ham maddeler ve özel makine parçaları olduğu tespit edilmiştir. Yolcu Taşımacılığı İle Kargo Taşımacılığı Bağlantısı; Hızlı bir şekilde gelişen hava yolu yolcu taşımacılığı kargo taşımacılığına ciddi bir ivme kazandırmıştır. Burada ki en önemli etken ise hava yolu yolcu taşımacılığında ortaya çıkan rekabet koşullarının fiyatları aşağıya çekilmesi durumudur. Kar marjının düşük olduğu bu alandan hava yolu kargo taşımacılığına geçiş daha fazla kar bıraktırır. Bu sebeple büyüyen bu piyasada firmamız da elde ettiği tecrübe ile hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Piyasada yolcu taşımacılığından kargo taşımacılığına doğru eğim gösteren bir tercih sektöründe ciddi manada büyümesine vesile olacaktır. Her geçen yıl büyüyen kargo taşımacılığı kar oranının daha üst seviyelere çıkartılması için çeşitli kargo hava alanları yapımlarına sebep olur. Ortalama hava yolu kargo taşıma sektörü her yıl %5 oranında büyüme kayıt ediyor. Bu hızla bu sektörün büyümesini öngören firmamız yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor. Kargo Taşımacılığında Düzenleyici Kurumlar ve Kuruluşlar; Kargo ürünlerinin bir noktadan başka bir noktaya transfer edilmesine hava yolu kargo taşımacılığı denir. Elbette bu işlemin gerçekleştirilmesinde en önemli etkenlerin başında çok iyi bir şekilde entegre edilmiş bir sistem vardır. Sistemin bir birini tamamlanması için öncelikle bu alanda faaliyet gösteren farklı birimlerin bir alan üzerinden yönlendirilmesi zorunludur. Bu iş ülkemizde Devlet Hava Meydanları olarak da bilinen işletme tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra dünyada bu işlemleri yapan ICAO, IATA ve diğer bazı uluslararası kuruluşlar bulunur. Yerde bulunan yer hizmetleri, taşımacılık alanında hizmet veren kuruluşlar, işletim firmaları ve uluslararası kuruluşlar bir birine entegre bir şekilde sistemin işlemesini sağlar. Neden Hava Yolu Kargo Tercih Edilmelidir; Firmamızın müşterine sunduğu hızlı ve zamanında teslim hizmeti müşterilerin ürünlerini kısa sürede gidecek yere götürülmesini sağlar. Hızlı bir şekilde kargoların taşınması uluslararası ticarette zaman kavramının ne derece önemli bir etken olduğunu bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Elbette maliyetin daha az olduğu kargo taşımacılığı ile bir yerden alınan herhangi bir değerli ürün çok kısa bir sürede gideceği yere kadar güvenli bir şekilde götürülür. Gündelik hayatta bir gemi ile bir ürünün taşınması aylar sürmekte ve belirli bir zaman kaybına neden olduğu firmamız tarafından tespit edilmiştir. İşte burada ortaya çıkan zaman israfı firmamız tarafından en alt düzeye kadar minimize edilir. Güvenli ve hızlı kargo taşımacılığı firmamızın en önemli hizmeti olarak ön plana çıkar. Firmaların yada kuruluşların hava yolu kargo taşımacılığını tercih etmesinde hızlı ulaşım, zaman tasarrufu ve fiyat avantajı belirleyici olmuştur. Yurtdışı Kara Yolu Kargo Taşımacılığı; Hizlikargo.net ile kara yolu kargo taşımacılığı yapılmaktadır. Sizinde bildiğiniz üzere uçakla kargo taşımacılığı kara yoluna nazaran fiyat olarak daha yüksektir. Genelde kara yolu servis süreleri bir hafta ile yirmi gün arasında ülke uzaklıklarına göre değişmektedir. Fakat tavsiyemiz uçak taşımacılığıdır. Bunun sebebi; tır'da sadece sizin malzemeniz olmadığı için, çeşitli firmaların malzemeleri de bulunmaktadır. Uygunsuz bir ürün bulunduğu zaman tırı hemen serbest bölgeye çekerler ve tüm kargoları inceleme altına alırlar. Bu'da teslimat süresini bazı ülkelerde uzun bir süre geciktirmektedir. Kargonun sağlıklı taşınması açısından sizlere tavsiyemiz hava yolu taşımacılığıdır. O uçakta farklı kargolar dahi olsa sizin kargonuz bireysel olarak gümrüğe girer ve gümrükten geçtikten sonra adrese teslimatı yapılır. Ama tır bazı gönderiler de bu süreç böyle işlemez. Tırı çekerler kırk tonluk malzeme incelenir. Sizin malzeme ayrıldıktan sonra adrese teslimat yapılır, fakat size verilen süreyi aşma durumu söz konusudur. Yine de uçak taşımacılığına nazaran karayolu kargo taşımacılığı fiyat açısından çok daha uygundur. 100 kg ve üzeri gönderiler dolar üzerinden işlem görerek, kilo yükseldikçe birim fiyatı kara yolunda düşmektedir. Uçak gönderileri euro üzerinden hesaplanır. Zaten arada ki kur farkından bile kazancınız olmaktadır. Tekrar hatırlatma da fayda var, kara yolu servis süreleri hava yolu kargosuna nazaran daha uzundur. Uçakla en uzak ülkeler maksimum 4/5 iş günüdür. Kara yolunda en yakın ülke 10 iş gününde teslimat yapılmaktadır. Ülke mesafe uzaklıklarını göz önünde bulundurarak sizlere servis süreleri verilmektedir. Fakat verdiğimiz teslimat süreleri gümrük incelemeleri dahilinde değildir. Gümrükten çıktıktan sonra ki servis sürelerini kapsar. Güvenli Taşımacılığın Adresi; Şirketlerin en fazla hassas oldukları konuların başında ürün güvenliği gelir. Deniz yolu veya kara yolu ile yapılan ürün transferlerinde çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu olumsuz durumlar firmamıza ait özel kargo uçakları ile güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ürün tamamen sağlıklı bir şekilde ambalajlanarak gideceği yere en hızlı ve en güvenli bir şekilde götürülüyor. Firmamıza ait tüm kargo uçaklarının bütün bakımları en ince ayrıntısına kadar zamanında gerçekleştirilir. Bir kargo uçağının yüksek fiyatlar ile satın alınmasının yanı sıra taşınan ürünlerinde kıymetli olması firmamızı bu noktada daha fazla hassasiyet göstermesine neden olur. Bu sebeple alanında uzman ekipler ve teknik birimler aracılığı ile tüm ürünler yüksek tedbir ve ciddi bir işlem ile gideceği yere kısa sürede ulaştırılır. Güvenli ulaşım denilince akla ilk gelen firmamız alanında uzman ekipler tarafından yönetilir. Ortaya çıkabilecek her türlü sorun bizzat firmamız hukuk birimi tarafından en ince ayrıntısına kadar araştırılarak müşteri mağduriyeti giderilir. Gümrük ve Yer Hizmetleri Kalitesi; Yapılan bir çok kargo taşımacılığında yaşanan genel sorunlar bulunur. Bu sorunların başında gümrükleme işlemlerinde yaşanan zaman kaybı yer alır. Bunun yanı sıra ürünlerin sigortalı bir şekilde transfer edilmesi ve garanti altına alınması da bu noktada belirleyici bir hizmettir. Firma personelimiz tarafından takip edilen gümrük işlemleri en hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ile bu alanda belirleyici olmaya devam ediyor. Bir kargonun taşınması sırasında ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durum karşısında taşınan mal veya değerli ürün uluslararası kurumlar tarafından belirlenen taşıma sigortacılığı kapsamında sigortalanır. Yapılan bu işlem sayesinde her türlü olumsuz durumun karşısında müşterimizin mağdur olması engellenir. Yapılan anlaşmalar dahilinde aylık veya yıllık olarak belirlenen SLOT avantajı sayesinde müşterilerimizin herhangi bir sorun yaşaması da engellenir. Hava yolu uçak kargo taşımacılığında öncü ve yetkili firmamız sektörün belirleyici kuruluşları arasında yer alır.